سیب صادراتی ارومیه زنی را از غرق شدن نجات داد

هیچ سرشماری جهانی از همه تلاش ها برای حفظ تنوع سیب صادراتی ارومیه وجود ندارد. گزارشی که در سال 2019 توسط Global Crop Diversity Trust منتشر شد، 40 مجموعه تنوع سیب را در سراسر جهان نشان داد که هفت مجموعه آن در قرن بیست و یکم تأسیس شد، اما به دلیل اینکه فهرست کاملی نبود، باغ نوا اسکوشیا در آن گنجانده نشد.

این گزارش همچنین اشاره می کند که بیش از نیمی از 40 باغ مورد بررسی در آمریکای شمالی یا اروپا هستند. تنها سه مورد در آسیای مرکزی و منطقه قفقاز هستند، جایی که دانشمندان بر این باورند که بسیاری از گونه‌های سیب امروزی منشأ گرفته‌اند.

برای اطمینان از امنیت بیشتر در حفاظت طولانی مدت از تنوع سیب جهان، این گزارش خواستار تشکیل سازمانی جهانی از کسانی است که این مجموعه ها را پرورش می دهند.

اما امروز، دکتر مایلز گفت: «ما مطمئناً تا داشتن هرگونه هماهنگی بین‌المللی برای حفظ تنوع سیب فاصله زیادی داریم.

بن گوتیرز، متصدی مجموعه، گفت: در ایالات متحده، وزارت کشاورزی ایالات متحده متنوع ترین مجموعه سیب این کشور را در ژنو، نیویورک مدیریت می کند، که همچنین یکی از بزرگترین کلکسیون های جهان است (این سایت شامل انگور و گیلاس نیز می شود). بیشتر بیش از 5000 گونه سیب در باغی در 30 هکتار کاشته می شود.

بافت هر نوع سیب در یک فریزر غول پیکر نگهداری می شود تا اگر آب و هوا یا بیماری به درخت خاصی آسیب برساند، محققان بتوانند آن تنوع را دوباره به باغ معرفی کنند.

بیش از نیمی از مواد سیب در U.S.D.A. مجموعه، وحشی هستند، با نزدیک به 4000 نمونه، از جمله درختان و دانه ها.

این سیب‌های وحشی اگرچه فوراً از منظر کیفیت میوه جذاب نیستند، اما پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای مقاومت در برابر بیماری، سازگاری با آب و هوا یا سایر ویژگی‌های غیرمنتظره با ارزش دارند و برای درک تکامل گونه‌های Malus و تاریخ اهلی‌سازی سیب‌های مدرن حیاتی هستند. گوتیرز گفت.

در نوا اسکوشیا، ایجاد مجموعه تنوع زیستی سیب یک فرآیند پر دردسر شش ساله بود. این شامل کاشت 4000 درخت کوچک، کندن آنها پس از یک سال، نگهداری آنها در خاک اره مرطوب در یخچالی غول پیکر در طول زمستان، کاشت مجدد آنها در تابستان آینده و سپس انتظار برای بلوغ آنها بود. دکتر مایلز و همکارانش بر روی هر درخت برچسب هایی با نام چسباندند و منتظر ماندند.

کانادایی ها با U.S.D.A همکاری کردند. باغ در ژنو، که در آن تمرکز بر حفاظت، برای به دست آوردن مواد خام است. دکتر گوتیرز گفت که داشتن تعداد زیادی از انواع مشابه در هر دو مکان “درباره عملکرد درختان در مکان‌های دیگر کمی بینش می‌دهد.”

او افزود که از آنجایی که باغ نوا اسکوشیا بیشتر تمرکز تحقیقاتی دارد، با در نظر گرفتن تصادفی‌سازی، تکرار و سایر عوامل طراحی شده است تا داده‌های آنها مرتبط‌تر شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.