سنگ توپاز سوئیسی که قابلیت تغییر رنگ در دما را دارد

طیف رنگی بسیار گسترده ای از سنگ توپاز سوئیسی وجود دارد که علاوه بر قهوه ای، شامل تناژها و اشباع های مختلف آبی، قرمز، صورتی و بنفش، سبز، زرد، نارنجی است. توپاز بی رنگ فراوان ترین است و اغلب برای دادن رنگ آبی به آن درمان می شود.

توپاز یک جواهر ایده آل است. به دلیل ویژگی هایی مانند سختی خوب و رنگ های مطلوب در کنار فراوانی و در دسترس بودن، یکی از محبوب ترین سنگ های قیمتی است.

با ارزش ترین رنگ های سنگ توپاز، رنگ های قرمز صورتی نارنجی قرمز و نارنجی زرد طلایی به نام امپریال توپاز هستند.

تنها در این قرن اخیر، توپاز آبی در بازار جواهرات رایج شد، زیرا تمام سنگهای توپاز آبی در معرض تشعشع و عملیات حرارتی قرار دارند.

بسیاری از مردم توپاز را به عنوان یک نگین آبی ارزان می شناسند. آنها تعجب می کنند که رنگ آبی آن به ندرت طبیعی است: تقریباً همیشه نتیجه درمان است.

سنگ

آنها همچنین ممکن است از رنگ های زیادی که توپاز برای دوستداران جواهر ارائه می دهد شگفت زده شوند، از جمله صورتی و بنفش که با بهترین یاقوت های کبود فانتزی رقابت می کنند.

توپاز آلوکروماتیک است، یعنی رنگ آن به دلیل ترکیب شیمیایی اولیه و ناخالصی ها یا نقص در ساختار بلوری آن است. عنصر کروم باعث ایجاد رنگ های طبیعی قرمز، صورتی و بنفش تا بنفش در توپاز می شود.

نقص در سطح اتمی ساختار کریستالی توپاز می تواند باعث رنگ های قهوه ای، آبی و زرد شود. قهوه ای یک رنگ توپاز رایج است و گاهی به اشتباه به عنوان کوارتز دودی شناخته می شود.

توپاز در واقع طیف رنگی بسیار گسترده ای دارد که علاوه بر قهوه ای، شامل تناژها و اشباع های مختلف آبی، نارنجی، قرمز، صورتی، سبز، زرد و بنفش است. توپاز بی رنگ فراوان ترین است و اغلب برای دادن رنگ آبی به آن درمان می شود.

توپاز امپریال رنگ نارنجی مایل به قرمز تا نارنجی مایل به قرمز است و یکی از گران ترین رنگ های این گوهر است.

شری توپاز شراب شری نامیده می شود و قهوه ای مایل به زرد یا زرد مایل به قهوه ای تا نارنجی است.

سنگ های این طیف رنگی اغلب توپاز گرانبها نامیده می شوند تا آنها را از سیترین دودی و کوارتز همرنگ اما گران قیمت متمایز کنند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.